Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Trüf Mantarı Yetiştirmek

Trüf mantarı yetiştirmek, Trüf mantarı yetiştiriciliği, Trüf mantarı tohumları, trüf mantarı iş fikirleri, trüf mantarı ile kazanç fikirleri, trüf mantarı nedir hakkında tüm bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Gerek lezzetiyle, gerekse de satış fiyatıyla son dönemlerin oldukça gözde gıdalarından birisi olan Trüf mantarı, girişimcilerin de dikkatini çekmeyi başarmış bir gıda ürünüdür. Trüf mantarı lezzetiyle de çeşitli kesimler tarafından beğeni topladığı ve nadide bir gıda olduğu için yetiştiriciliğini yapan kişilere oldukça güzel iş imkanları sunabiliyor. Bu yazımızda da sizlere Trüf mantarı yetiştiriciliği hakkında bilgiler verecek ve bu iş fikri üzerinden ciddi gelirler elde etmenizi sağlayacağız. Genelde ünlü şeflerin lezzetli yemeklerine daha da lezzet katma amacıyla sos olarak kullandığı Trüf mantarı, çoğu gurmenin de ilgi odağındadır. Sizler de bu makalemiz sayesinde Trüf mantarı yetiştiriciliği hakkında bilgi sahibi olabilir ve bu sektör sayesinde güzel gelirler elde edebilirsiniz. Peki Trüf mantarı yetiştiriciliği nedir? Trüf mantarı nasıl yetişir? Trüf mantarı işi kazançlı bir iş midir?

Trüf Mantarı Nedir?

Trüf mantarları genellikle meşelik alanlarda, ağacın ve toprağın nemli olan bölümlerinde, toprağın da 5-10 cm altında yetişen, ektomikoriza cinsine bağlı bir mantar türüdür. Genellikle Akdeniz bölgesinde yaygın olarak görülse ve bilinse de tüm dünyada tanınan ve hemen hemen tüm ünlü aşçıların yemeklerinde kullandığı bir mantar çeşididir. Dünyada trüf mantarı üretimi baz alındığı zaman %45’lik bir üretim hacmi ile Fransa listenin başında yer alıyor. %35’lik bir üretim ile İspanya ve %20’lik bir üretim ile de İtalya listenin devamında yer alan ülkelerdir. Ayrıca Trüf mantarının bölgelere göre de çeşitli isimleri bulunuyor. Domalan, Kara Elmas ve Keme Mantarı da isimleri arasında yer alıyor. Yapısı oldukça sert ve piştiği zaman da diğer mantarlara nazaran daha az sulanan bu mantar yemeklere son derece harika lezzetler katan bir mantar çeşidi olarak gösteriliyor.

Dünya üzerinde 70’e yakın çeşitliliği bulunan Trüf mantarı, yetişme özelliklerini bir çok yerde gösterebilse de en değerli ve en lezzetlisi Fransa’da yetişmektedir. Aynı zamanda Fransa da ortalama olarak 20 Bin kişi tüm geçimini Trüf mantarı yetiştiriciliği üzerinden kazanmakta olup, Fransa üzerinde oldukça yaygın olan bir sektördür. Bunun yanı sıra Fransayı İspanya ve İtalya’nın takip ettiğini yazımızın başında söylemiştik. Peki Trüf mantarı yetiştiriciliği nasıl olur? Trüf mantarı üretimi nasıl yapılır? Trüf mantarı yetiştirmek için neler gereklidir?

Trüf Mantarı Üretimi Nasıl Yapılır?

trüf mantarı yetiştiriciliği

Bir işe başlamadan önce, bu iş hakkında detaylı bilgi sahibi olmak sektör devamında gelecek olan başarınızın teminatı olarak gösterilir. Bir sektöre giriş yapmak istiyorsanız, bu sektördeki bilgi birikiminiz sizin en büyük ve kuvvetli silahlarınızdan birisi olacaktır. Trüf mantarı ne demek tam anlamıyla anladıysak, artık üretimi hakkında bilgi sahibi olmak için yeterli aşamaya gelmiş sayılabiliriz. Üretim konusunda çeşitli bilgi kirlilikleri de mevcut. Bu sebeple trüf mantarı yetiştiriciliğini sizlere maddeler halinde, tüm detayları ile de vereceğiz.

Trüf mantarı ülkemizde en verimli şekilde Akdeniz ve Ege bölgelerimizde yetişiyor olup, bu bölgelerde daha yaygın bir sektör haline gelmeye başlamıştır. Trüf mantarı yetiştiriciliğinin en temel kurallarından birisi de arazi temini ve temin edilen arazinin veriminin araştırılmasından geçiyor. Bu işlem hacimleri için ise minimum 10 dönümlük bir arazi ihtiyacınız olacak. Ortalama bir hesaplama yaparsak da bu arazi üzerinde bir Trüf Mantarı Tesisi kurabilmek için damlatma sistemleri de dahil olmak üzere 100 Bin TL gibi bir yatırım maliyetinin sizleri beklediğini söyleyebiliriz.

Ancak yatırım maliyeti de bununla sınırlı kalmıyor elbet. Trüf mantarları patates gibi toprak altında nemlenerek yetiştiği için doğru nem miktarını ayarlamak son derece önemli. Yetiştiricilik sırasında da bu dengeyi sağlayabilmek adına ek gübre ve tohum ihtiyaçları ortaya çıkabileceğinden, küçük de olsa ek yatırımlara gerek duyulabilir.

Önemli: Trüf mantarı üretim hacmi ise 1 dönüm başına ortalama 100 kilogram olarak hesaplanabilir. Trüf mantarı tesisi kurulduktan sonra ilk ürünler 5 yıl sonra alınır. Anlayacağınız üzere trüf mantarı üretimi ortalama olarak 5 yıl sürmektedir. Ancak tarla bakımları ve üretim tesisinin verimliliği yüksek olduğu taktirde bu arazi 35 yıl kullanılabilir.

Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Karlı Bir İş Midir?

Trüf mantarı, son dönemlerde oldukça karlı bir iş kapısı olarak gösterilen bir gıda ürünüdür. Kilogram fiyatı ise 100 Euro’dan başlayıp 1.000 Euro’ya kadar değişim göstermektedir. Bu fiyatları belirleyen en önemli etki de elbette ürün kalitesi ve boyutlardır. Bir üst bölümde bahsettiğimiz gibi yetiştirme sırasında ürünün doğru nemlendirilmesi ve bakımının doğru yapılması, Trüf mantarı kalitesi konusunda en büyük etkileri gösteren unsurlardır. Elbette arazi bakımı ve toprak verimliliği de bu gibi etkilerin arasında gösterilebilir.

Günümüz Euro kuru ile kısa bir hesap yaparsak, ürün kalitesine göre Trüf mantarı ile elde edebileceğiniz maksimum tutar kilogram başına 6.000 Türk Lirası’dır. İlk ürünleri tesis kurulumundan 5 yıl sonra alsanız da, toprak verimliliği de göz önünde bulundurulduğunda ürünün kalitesinin artması 7 yıla kadar uzayabiliyor. Ancak yaptığınız yatırım daha ilk ürün hasadından sonra kendini amorti etmeye başlıyor ve harika kazançlar elde edebiliyorsunuz.

Ayrıca kısa bir uyarı yapmak da gerekiyor. Trüf mantarı fiyatı itibariyle satılmayacak gibi bir algı da söz konusu olabiliyor. Trüf mantarının üretimi her geçen yıl daha da artsa da, tüketimi de aynı orantıda artmaktadır. Bu mantarın üst gelir sınıfındaki vatandaşlara hitap ediyor olması, bu ürünü daha kazançlı hale getiren durumlardan birisi olarak gösterilebilir.

Trüf Mantarı Çiftliği Kurmak İçin İpuçları

Trüf Mantarı Çiftliği

Trüf mantarı üretimi ve trüf mantarı yetiştiriciliği hakkında yeteri kadar bilgi verdiğimizi düşünüyoruz. Şimdi ise bu işi daha verimli yapabilmeniz için, Trüf mantarı hakkında daha detaylı ve tam anlamıyla bilgi sahibi olabilmeniz için bazı ipuçlarını maddeler halinde ve daha anlaşılır şekilde paylaşacağız. Trüf mantarı çiftliği kurmak için ipuçları;

 • Trüf mantarı yetiştiriciliği için minimum 10 dönümlük bir arazi ihtiyacınız olacağını söyledik. Bu işten daha verimli sonuçlar almak ve trüf mantarının kalitesini de arttırdığınızda daha fazla kazanç elde edebilmek için 20 dönümlük arazileri tercih etmenizi tavsiye ederiz.
 • Eğer arazi size ait değilse ve kiralamasını yapacaksanız, arazi kiralama işlemlerinden önce Gıda ve Tarım bakanlığı yetkilileri ile görüşüp bu arazinin Trüf mantarı yetiştiriciliği için verimli olup olmadığını araştırın. Bakanlık ile yapılan görüşmelerde bu iş konusunda teşvik olup olmadığını da öğrenmekte fayda var.
 • Trüf mantarı yetiştiriciliği diğer bir adıyla sabır işidir. Çünkü trüf mantarları yetiştirilirken ciddi ilgi ve bakım isteyen gıda ürünü olduğu için, işinize sahip çıkarak ve sabır ederek güzel sonuçlar alabilirsiniz.
 • Trüf mantarının en yoğun ve yaygın olarak üretimi yapılan yerlerin Fransa ve İtalya olduğunu söylemiştik. İşin ilerleyen dönemlerinde bu ülkelerdeki firmalar ile de iletişim halinde olun. Fuarlara katılın.
 • Trüf mantarı işi Türkiye’de ciddi bir potansiyele sahip işlerden birisidir. Bu sebeple öncelikle satın alım yapacak kişilerle de görüşün. Bu kişiler daha üretim başladığı andan itibaren bile ürününüzü satın alacak sözleşmeler yapabilir.

Trüf Mantarı Tohumu Satın Alma Nasıl Yapılır?

trüf mantarı tohumu

Artık kararınızı verdiyseniz ve bu işe girmek konusunda ışıklar yandıysa, sıra geldi tohum teminine. Bu nadide gıdanın tohumu nereden bulunur? Trüf mantarı tohumu nasıl temin edilir? Trüf mantarını yetiştirmek ne kadar zorsa, bu mantarın tohumunu da bulmak o kadar zor. Sporlar halinde çoğalma göstermediği için, gidip meşelik alanlardan tohum alayım gibi bir düşünce tamamen yanlış olur. Bunun için tamamen hazır, üretimi yapılmış tohumlar tercih etmeniz gerekiyor. Zira kalitesiz tohum kalitesiz ürün demek olduğu için emek ve yatırımınız boşa gidebilir.

Türkiye’deki Trüf Mantarı Üreticileri Kimlerdir?

Trüf mantarı tohumu konusunda açıklayıcı bir bilgi paylaştık. Ancak nereden satın alacağınızı halen anlamamış olabilirsiniz. Türkiye’de bu işi yapan üreticiler Trüf mantarı üretirken aynı zamanda Trüf mantarı tohumu satışı da yapmaktalar. Bu kişilerden aşılanmış trüf mantarı tohumu alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta Trüf mantarının aşılanmış olmasıdır. Peki bu firmalar hangileridir?

Demirsoy Tarımwww.demirsoytarim.com

Trüf mantarı yetiştiriciliğinin şüphesiz Türkiye’deki en büyük isimlerinden birisi olan Demirsoy Tarım, 150 ve 30 dönümlük iki farklı trüf mantarı çiftliği ile bu sektörde hizmet veren firmalardan birisidir. Fethiye ve Göcek ‘de hizmet veren bu firma aynı zamanda trüf mantarı tohumu satışı da yapıyor. Gerekli tüm bilgiyi ve iletişim bilgilerini internet siteleri üzerinden temin edebilirsiniz.

Ekinci Kültür Mantarı

Ekinci Kültür Mantarı isimli firma 2005 yılından bu yana Adana ilimizde hizmet veren bir firmadır. Diğer firmamız gibi oldukça büyük hizmetleri olan bu firma da aynı zamanda ihracat ve ithalat da yapıyor. Yine aynı şekilde bu firmadan da trüf mantarı tohumu temin edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Pazarda Tezgah Açmak ve Pazarda Satış Yapmak Nasıl Olur? başlıklı makalemizde Pazar Tezgahı Kiralama, Pazar Yeri Kiralama ve Pazarcılık hakkında bilgiler verilmektedir.


2 Yorumlar
 1. Sercan Uslu diyor ki

  tohumları aldık. öncelikle kendi imkanlarımızla üretim yapmayı düşünüyor, istediğimiz sonuçları alırsak da tesis kurmaya kadar ilerletmek istiyoruz. bakalım hayırlısı.

 2. Hasan Ersoz diyor ki

  Tamam da kime satacağız?

Yorum Gönder

E-posta hesabınız ve gireceğiniz kişisel bilgileriniz asla paylaşılmayacaktır.