Rent a Car Açmak, Rent a Car Açma Maliyeti

Rent a Car açmak istiyorsunuz, ancak kafanızda soru işaretleri mi var? Sizler için hazırladığımız detaylı rehberimiz sayesinde Rent a Car açabilmek için gerekli tüm detayları öğreneceksiniz. Araç fiyatlarının son dönemlerdeki artışı, ÖTV zamları ve vergi oranları göz önünde bulundurulduğunda, özellikle büyük şirketler araç satın almak yerine aylık ve yıllık olarak araç kiralama yöntemlerine başvuruyor. Bu sayede hem ciddi araba masraflarından, hem de vergi açısından ciddi kara geçmiş oluyorlar. Durum böyle olunca da Rent a Car sektörü, göz bebeği sektörlerden biri haline geliyor. Elbette bu sektör için de belirli bir sermaye gücünüzün olması gerekiyor. Peki Rent a Car açmak için neler gereklidir?

Rent a Car Açmak Mantıklı Mıdır, Neler Gereklidir?

Araç kiralama hizmeti veren firmaların adı Rent a Car olarak anılmaktadır. Gerek araç kiralama, gerek transfer, gerekse de şoförlü kiralık araçlar konusunda hizmet veren Rent a Carlar son dönemlerin önemli sektörlerinden birisi olarak gösteriliyor. Büyük firmaların, bankaların, holdinglerin hatta ve hatta devlet kurumlarının bile bir çoğunun kiralık araçlar kullandıklarını görebilirsiniz. Hatta şehrinizde bindiğiniz bazı halk otobüslerinin bile kiralık olduğunu biliyor muydunuz? Buradan yola çıkarak Rent a Car sektörünün ne kadar büyük bir sektör olduğunu kavrayabilirsiniz.

Tüm bunları üst üste koyarsak da, Rent a Car açmanın ne kadar mantıklı bir iş olacağını anlayacaksınız. Elbette her işte olduğu gibi, bu iş içinde belirli bir sermaye ihtiyacınız olacak. Ancak diğer işlerde sermaye biraz daha düşüktür. Keza Rent a Car dükkanı açmak, araç sayısına da bağlı olarak ciddi sermayeler gerektirebilir.

Peki Rent a Car açma maliyeti ne kadardır?
Rent a Car açmak için kaç araba gereklidir? Gelin hep beraber inceleyelim.

Rent a Car Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Rent a Car açabilmek için gerekli belgeler, normal bir dükkan açarken ihtiyaç duyacağınız belgeler ile hemen hemen aynıdır. Bu sektörde daha çok, işleyiş bakımından bazı durumlar mevcuttur. Araçların kaskolu olması, sigortalı olması gibi bazı durumlarda Rent a Car sektörünün kendine has özelliklerinden gösterilebilir. Rent a Car dükkanı açmak için gerekli belgeler şu şekilde listelenebilir;

 • Kişisel bilgileriniz, nüfus cüzdanı fotokopisi, vesikalık fotoğraf,
 • Dükkanın kira kontratı, tapu fotokopisi, iskan belgesi,
 • Noter onaylı muvafakatname,
 • Vergi levhası fotokopisi, aslı veya sureti,
 • İlgili esnaf ve ticaret odalarına kayıt,
 • Yangın belgesi, Emniyet kimlik bildirimi,
 • Sabıka kaydı.

Bu belgeler, gerek belediye ruhsatı sırasında, gerekse de oda kayıtları sırasında talep edilebilir. Bazıları başvuru sırasında, bazıları ise ruhsat çıkartma aşamasında talep edilebilir. Bu sebeple, belgeleri hazırladıktan sonra ilgili belediyeye başvurup iş sıralamasını öğrenmelisiniz. Her belediye için farklılık gösterebilir.

Rent a Car Açma Şartları Nelerdir?

Rent a Car açabilmek için belirlenmiş şartlar mevcut değildir. Bunun yerine daha çok Rent a Car açma püf noktaları tarzında bilgilere başvurmalı, işinizde başarılı olmaya odaklanmalısınız. Ticari açıdan herhangi bir engeli bulunmayan herkes Rent a Car açabilir ve işletebilir.

rent a car dükkanı açma şartları

1- Kazançlı bir bölgede Rent a Car işletmek istiyorsanız, çevre analizini iyi yapmalısınız. Rent a Car dükkanı açacağınız yeri daha çok turistik alanlar, otogarlar, havalimanları gibi alanlara ve çevrelerine kurmalısınız. Bu alanlar daha çok seyahat amaçlı gelen kişiler tarafından ziyaret edileceğinden iş hacmi olarak diğer yerlere nazaran daha hareketli olacaktır.

2- Yaya trafiğinin fazla olduğu alanları tercih etmek, insan kalabalığının olduğu alanları tercih etmek de iş bakımından tercih edilmesi gereken noktalardan birisi. Yerli halkın bulunduğu alanlar, Rent a Car potansiyeli açısından düşük alanlardır.

3- Kiralama işlemlerini kanun ve usullere uygun yapmalı, işlemler sırasında müşteri bilgilerinin tamamını kayıt altında tutmalısınız. Bu sebeple bir kayıt otomasyonu almalı, müşteri verilerini dijital ortamlarda saklamalısınız. Emniyet bildirimlerine önem vermeli, kanunsuz iş yapmamalısınız.

4- Araç kasko ve sigortalarını takip etmeli, muayenelerini kontrol etmelisiniz. Arıza yaşanmaması için sık sık testlerden geçirmeli, müşterilerin midesini bulandıracak veya sorun yaşatacak durumlardan uzak durmalısınız. Küçük sorunlar dahi olsa, müşterinin midesini bulandıracak durumlardan uzak durmalısınız.

Rent a Car Açma Maliyeti Ne Kadardır?

Rent a Car açma maliyeti, dükkandan ziyade daha çok araçlara sermaye ayırmanız gereken bir sermaye olarak kabul edilir. Ne kadar fazla araç olursa, o kadar fazla kazanç elde edeceğiniz için yatırımınızı daha çok araç odaklı yapmalısınız. Ofisinizi sade tutabilir, araçlarınızı kuvvetlendirebilirsiniz. Çünkü müşteriler ofislerinizde geçirdiği vakitten daha çok araçlarda vakit geçirecek, memnuniyet derecesini araçlar üzerinden belirleyecektir. Ofis için maliyetler şöyledir;

 • Dükkan maliyeti, kiralar, elektrik, su, diğer giderler,
 • Dekorasyon, ofis malzemeleri,
 • Kiralama için otomasyonlar,
 • Televizyon, bilgisayar,
 • Personel

Araçları ikinci el satın alacağınızı düşünürsek, müşterilerin kiralama konusunda tercih edebileceği araçlar ortalama 45.000 TL ile 60.000 TL arasında değişmekte. Bu rakam lüks araçlarda 250.000 TL’ye kadar varmakta. Bu sebeple başlangıç aşamasında kullanacağınız araç sayısı ile bu rakamları çarparak sonuca ulaşabilirsiniz.

Sıfır araç alacağınızı düşünürsek, tek bir bayiden adetli alım yaparsanız filo indiriminden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda Rent a Car açılışını yaptıktan sonra da Rent a Car olarak satın alım yaparsanız, otomobil firmalarının Rent a Carlar için özel indirimler uyguladığını da bilmelisiniz. Ancak bu indirimler minimum 3 araç alımında geçerlidir. (Bu rakam firmalara göre de değişim gösterebilir.)

Eğer sermayeniz kısıtlı, alım gücünüz bu rakamların altındaysa, başlangıç aşamasında siz de araç kiralayarak başlayabilirsiniz. Ödemelerini yıllık peşin yaparak uygun fiyatlarda araç kiralayabilir, kiraladığınız araçların üzerine kâr koyarak kiraya verebilirsiniz. Bu işlemlerde de tüm yasal sorumluluğun size ait olduğunu unutmayın.

Rent a Car için Kaç Araba Gerekli?

rent a car için kaç araba gerekli

Rent a Car açmak için gerekli olan araç sayısı, sizin sermaye gücünüz doğrultusunda şekillenebilir. Mevcutta aracınız varsa, bu sayıyı arttırmak için üstte belirttiğimiz seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Rent a Car için kaç araba gerekli diyorsanız, bu rakamı da tamamen siz belirlemelisiniz. Ne kadar çok araç olursa, o kadar çok müşteriye hizmet vereceğinizden, işe başlamadan önce tam planlı hareket etmekte fayda olduğunu düşünüyoruz.

Rent a Car Açmak için Sermaye

Rent a Car açmak için sermaye arayışındaysanız, bunun birden çok yolu olabilir. Rent a Car dükkanı açmak için KOSGEB desteklerine başvurabilir, devlet desteklerinden yararlanabilirsiniz. Eğer bulunduğunuz bölge bu gibi destekleri kaldırmıyorsa, banka kredilerine de başvuru yapabilirsiniz.

Eğer ticari siciliniz düzgünse, bankalar ile alakalı herhangi bir probleminiz yoksa kredi kullanarak da sermayenizi genişletebilirsiniz. Banka kredilerinde faiz oranları yüksek olduğundan, ödemeleri düzgün planlayarak en düşük faiz oranlarını tercih etmek her zaman daha faydalı olacaktır.

Aynı zamanda otomobil firmalarının da yapmış olduğu kampanyaları takip edebilir, kendi bünyesinde kredi kullandıran, kendi finans şirketine sahip olan galeri firmalarını tercih edebilirsiniz. Örneğin Fiat veya Ford marka araçları Koç Finans kredileri ile alabilir, yine üstte bahsettiğimiz gibi Rent a Car indirimlerinden yararlanabilirsiniz. Adetli araç alımlarında da ekstra olarak filo indirimine girebilir, araçları daha uyguna getirebilir, faiz oranlarını da düşürebilirsiniz.

Rent a Car Kaskosu Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Rent a Car kaskoları, maliyet bakımından çok yüksek olduğu için, bazı durumlarda tercih edilmiyor. Ancak bu durumunda yasal olmadığını, kanunsuz olduğunu bilmelisiniz. Kiralama işlemleri yapacak kişilerin bu gibi durumlara dikkat etmesi gerektiğini, aracın yasal açıdan herhangi problemi olmaması gerektiğini bilmesi gerekiyor. Keza kaskosuz veya sigortasız olarak kiralama yaptığınızda büyük riskleri de beraberinde getirdiğinizi unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Hukuk Bürosu Açmak, Hukuk Bürosu Açma Maliyeti başlıklı makalemizde Avukatlık Ofisi Açma Maliyeti, Avukatlık Ofisi Açmak ve Hukuk Bürosu Açma Maliyeti hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Gönder

E-posta hesabınız ve gireceğiniz kişisel bilgileriniz asla paylaşılmayacaktır.