Pazarda Tezgah Açmak ve Pazarda Satış Yapmak Nasıl Olur?

Pazarda tezgah açmak, pazarda satış yapmak, pazarda satış yapmak için ne gerekir, pazar tezgahı açma başvurusu, pazar tezgahı açmak için nereye başvurulur, pazarda satış yapma şartları ve pazar yeri başvurusu hakkında tüm bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Pazar tezgahı kiralamak, pazar tezgahı kiralama ücretleri ile alakalı olarak bakıldığında çok karlı işlerden birisi olarak gösterilmektedir. Esnaflık, çok eski bir gelenek olmasıyla beraber dükkan kiraları fazla gelen girişimcilerin en çok tercih ettiği iş kollarından birisidir. Pazar tezgahı fiyatları, normal dükkanlara göre oldukça ucuz ve maddi olarak çok daha uygun fiyatlara karşılanabileceği için ilk etapta tercih edilen bir girişimcilik yöntemidir. Büyük firmaların da kuruluş ve başarı hikayelerine baktığınızda pazar tezgahından gelen başarıların da olduğunu görebilirsiniz. Peki pazar tezgahı kiralama nasıl yapılır? Pazar tezgahı açmak için nereye başvurmalıyım?

Pazarda Tezgah Açmak Nasıl Olur?

Pazar yerleri ve pazarcılık, ülkemizde uzun yıllardan beri, hatta tarihimiz boyunca da yerine getirilmiş bir alışveriş yönetimidir. Ülkemizin simgelerinden biri haline gelen pazarcılık mesleği, bulunduğu bölgeye göre turistlerin bile ilgi odağına girmeyi başarmıştır. Bu kadar kapsamlı ve geniş kitlelere hitap eden bir meslek türü olduğu için de tüm yatırımcıların dikkatini çeken iş kollarından birisi olmuştur. Belediyeler aracılığı ile çok düşük maliyetler karşılığında pazar tezgahı açabilir ve düşük maliyetlerle bir tezgah sahibi olarak işinizin başına geçebilirsiniz. Türkiye’de hemen hemen her ilde, her ilçede pazar yerleri görmek mümkündür. Hatta bazı köylerde bile pazarlar kurulur. Bu köy pazarları ise bazı bölgelerde meşhur hale gelmiştir ve çevre il ve ilçelerden çok sayıda müşteri çekmeyi başarmıştır.

Ancak bu pazar yerlerini ve pazar tezgahlarını her isteyen kafasına göre elbette açamıyor. Yani bugün bir pazar yerine gidip bir tezgah açayım mantığı ile giderseniz hata yapmış olursunuz. Tüm pazar yerlerinde tezgahların bulundukları yerler numaralandırılmış ve kirasını ödeyen kişiye tahsis edilmiştir. Kiralar, konumuna göre değişiklik gösterdiği gibi ödeme seçenekleri de bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir. Bu konu hakkında, pazar yerinin içeriği ve kiraya verilen yerler hakkında en net bilgiyi pazar yerinden sorumlu olan kişiden alabilir, zabıtalar ile görüşebilirsiniz. Bu kişilere ulaşmak için pazar esnafından birine yerini sorabilirsiniz.

Pazar Tezgahı Kiralama Nasıl Yapılır?

pazarda tezgah açmak

Pazarda tezgah kiralamak için öncelikle resmi gazetede yer alan koşulları yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Pazar yerleri yönetmeliği kapsamında çeşitlendirilen yasada, pazar yeri kiralama konusunda bir çok kriter bulunuyor. Bunlar hakkında da yine yüzeysel bilgiler verecek ve pazar tezgahı kiralama konusunda yardımcı olacağız. Tüm illerde, tüm pazar yerlerinde kiralama ve satış kriterleri farklılıklar gösterebiliyor. Pazar yerinin kapalı olması, tezgahın boyutu, yer aldığı konum ve satışa sunulan ürün grubu gibi bir çok etken, kira fiyatına etki edebiliyor. Bunun için öncelikle pazar tezgahı açmak istediğiniz pazar yerini belirlemeniz ve zabıtalar ile görüşmeniz gerekiyor.

Genel olarak pazarlarda, o pazarın kiralama işlerini yürüten ve kiraları toplayan bir pazar müdürü bulunmaktadır. Bazı bölgelerde ise bu işi zabıtalar yapmaktadır. Bu sebeple pazar yöneticisi ile iletişime geçmek için öncelikle pazar yerinin bulunduğu il veya ilçe belediyesini ziyaret etmeli, bu kişilerin iletişim bilgilerine ulaşmalısınız. Ayrıca pazar yerlerinde de bu kişileri sorarak yada zabıta ile iletişime geçerek detayları öğrenebilirsiniz. Şimdi de gelelim pazarda tezgah açmak için gereken şartlara.

Pazarda Tezgah Açma Şartları Nelerdir?

pazarda tezgah açmak

Pazarda tezgah açmak için belirlenen şartlar katı veya zor şartlar değildir. Genel olarak bakıldığında ise bu şartları karşılayan herkes, pazar yerinde uygun yer bulunması durumunda tezgah açabilir. Eğer pazarda tezgah açmak konusundaki soru işaretlerinize son verdiysek, şimdi gelelim pazarda tezgah açma şartları hakkında bilgi vermeye. Pazarda tezgah açmak için;

 • Belediye tarafından pazarcılık için tahsis edilen yerlerde pazarcılık yapılmalıdır. Belediyelere ait olan pazar yerlerinde herkes pazarcılık yapabilir ve tezgah için pazar yeri kiralayabilir. Pazar tezgahı açmak için başvuru yapan kişilerin diğer pazar yerlerinde bir tezgahı bulunmuyorsa bu kişilere öncelik verilir.
 • Pazar yerlerinde tekstil ve organik ürün satışları ayrı bölümlerde yapılmalıdır. Eğer organik ürün satış bölümünden yer kiraladıysanız, bu tezgahta yalnızca organik ürün satışı yapabilirsiniz.
 • Eğer diğer pazar yerlerinde yer sahibi olmayan kişilerden yeterli talep gelmezse, diğer pazar yerlerinde yer sahibi olan kişilerin başvurusu alınır ve yer tahsis edilir. Ancak belirttiğimiz gibi öncelik, yer sahibi olmayan pazarcılarındır.
 • Pazar yerlerinde satış yapacak olan kişi maksimum 2 adet pazar yeri kiralayabilir. Bu 2 tezgah alanı yan yana yada farklı alanlarda olabilmektedir.
 • Yapılacak olan tüm yer tahsisi işlemleri belediye encümeni tarafından yapılmaktadır.
 • Semt pazarında üretici kişilere tahsis edilecek yer, toplam satış yeri sayısının yüzde yirmisinden az olmayacak şekilde dizayn edilir ve bu şekilde bir ayarlama yapılır.

yukarıdaki şartları yerine getiren veya şartları kabul eden tüm kişiler pazar tezgahı sahibi olabilir. Pazar yerlerinde organik ürün satışları, tekstil, gıda ürünler, sebze meyve gibi bir çok ürün grubu yer aldığı gibi, tüm ürün grupları ayrı alanlarda sergilenmektedir. Aynı tezgah üzerinde yalnızca tek ürün grubu bulundurulacağı gibi, tek tezgahta gıda ve tekstil işi yapılmasına izin verilmemektedir. Ayrıca diğer şartlar;

 • Pazar yeri açmak isteyen şahısların vergi mükellefi olması gerekiyor. Bunun için şahıs şirketi kurulabilir.
 • Pazarcılık ile alakalı ilgili esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt olmanız gerekmektedir.
 • Yer kiralayabilmek için daha öncelerinden belediyeler aracılığı ile ortaya çıkarılan sözleşmenin iptal olmaması için belirli kararlar verilmelidir.
 • Üretici konumunda sayılan ve tamamen kendi üretimlerini yapan kişilerin Tarım Bakanlığı’na doğrudan kayıtlı olarak hizmet vermeleri gerekir. Yol kenarında da satış yapabilmek adına belirli prosedürler ve şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara göre pazar yerine ihtiyaç olmadan yol kenarında satış yapabilirsiniz.

Pazar Tezgahı Kiralama Fiyatları Ne Kadardır?

pazarda tezgah açmakPazarda tezgah açmak için tüm şartları yerine getirdiğinizi ve nereye nasıl başvuru yapacağınızı anladıysanız şimdi sıra geldi pazar tezgahı fiyatı hakkında bilgiler vermeye. Bu konu hakkında ne bir rakam vermek oldukça zordur. Çünkü tüm pazar yerlerinde tezgahın bulunduğu konum, pazar yerindeki konumunuz ve yapacağınız iş grubu gibi bir çok etken pazar tezgahına etki etmektedir. Bu sebeple pazar tezgahı kiralama fiyatı şu kadardır gibi bir rakam vermek son derece yanlış olacaktır. Pazar yerleri kiralama fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız bulunduğunuz belediyelere başvurabilirsiniz. Ancak çok yüksek fiyatlar olmadığını da söyleyebiliriz.

Pazar Tezgahı Açmak İçin Hangi Malzemeler Gerekir?

Pazarda tezgah açmak istiyorsanız elbette bazı malzemelere ihtiyacınız olacak. Pazarda yer kiralıyor olmanız, bu tezgahların da dahil olduğu bir kiralama usulü olduğu anlamına gelmiyor. Pazarda görmüş olduğunuz tüm tezgahlar, şemsiyeler, brandalar pazarcılara ait olup, sabah getirilip akşam geri götürülen malzemelerdir. Bu sebeple tezgah kurabilmek için ihtiyacınız olan malzemeler;

 • Tezgah açabilmek için, tezgah boyutu ile aynı orantıda kampet,
 • Üzerine serebilmek için muşamba, branda veya bez,
 • Eğer açık bir pazar yeri ise şemsiye,
 • Açık gıda satışı olacaksa terazi,
 • Poşetleme ürünleri.

gibi malzemeler, pazarcılığa başlarken mutlaka edinilmesi gereken malzemelerin başında gelir. Bu malzemeler hırdavatçılar veya sanayi kesimlerinde bulunabilecek olan malzemelerdir.

Pazarda Hangi Ürünleri Satabilirim?

pazarda tezgah açmak

Pazarda satışını yapabileceğiniz ürün grubu oldukça geniştir. Anlayacağınız yasal olan, insan sağlığına zararlı olmayan, bakanlıklar tarafından onaylanmış genel tüm tüketim ve ihtiyaç ürünlerinin satış ve pazarlamasını yapabilirsiniz. Genel olarak bakıldığında, karlı ürünler seçmeniz ve bulunduğunuz bölgede çok fazla satacağını düşündüğünüz ürün gruplarını tercih etmeniz gerekiyor. Burada ise devreye tamamen sizlerin girişimcilik bilgisi devreye giriyor ve geriye sadece karlı bir ürün grubu bulup satışa koymanız kalıyor. Pazar tezgahında satışını yapabileceğiniz ürün grupları şunlardır;

 • Tüm tekstil ürünleri,
 • Tuhafiye ürünleri,
 • İplik, yün, iğne, pamuklu ürünler,
 • Hırdavat,
 • Genel temizlik maddeleri,
 • Kişisel hijyen maddeleri,
 • Ev tekstili ve dekorasyon ürünleri,
 • Sebze ve meyve ürünleri ve yeşillikler,
 • Açık gıda ürünleri,
 • Bakliyat,
 • Kuruyemiş ve kuru meyve,
 • Oyuncak ve bebek ürünleri,
 • Mutfak ürünler, tabak bardak tencere gibi,
 • Makyaj malzemeleri ve bakım ürünleri,
 • Kadın erkek bakım ürünleri ve kişisel hijyen,
 • Sağlık ürünleri bitkisel.

gibi ürün gruplarında tüm ürünlerin satışını yapabilirsiniz. Bu ürün gruplarında satışını yapacağınız markaların yasal ve Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun ürünler olmasına dikkat etmelisiniz. Kişi sağlığını tehdit edecek ürünlerin satışını yapmanın suç olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ayrıca bu ürünlerin satışını yapmadan önce toptancılarla da anlaşma yapmanız gerekiyor. Örneğin tekstil ürünleri satışı yapacaksanız, satışını yapamadığınız ürünlerin iade ve değişimleri konusunda ön görüşmeler yapmalı ve bilgi almalısınız. Daha sonra satamadığınız ürünlerin elinizde kalması, sizleri kazanç yerine ciddi zararlara sokabilecek durumlardan biridir.

Pazarcılık ve pazarda tezgah açmak hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Aklınıza takılan tüm soruları altta bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilir ve ürün grupları hakkında da detaylı bilgi alabilirsiniz.


Yorum Gönder

E-posta hesabınız ve gireceğiniz kişisel bilgileriniz asla paylaşılmayacaktır.