Nike Bayilik Şartları

1 260

Nike bayilik şartları, Nike bayilik veriyor mu ve Nike franchise bedeli hakkında bilgiler. Nike, Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan ve önde gelen spor ayakkabı, spor giysi ve spor aksesuarları üreticisi ve satıcısıdır. Bu ürünlerin gerek tasarımı, gerek üretimi, gerekse de satışını tamamen kendileri organize ederek dünyada milyonlarca kişiye ulaştırmaktadırlar. İlk olarak Phil Knight ve Bill Bowerman tarafından kurulduğunda ismi Nike değil, Blue Ribbon Sports idi. Daha sonrasındaki aşamalarda ise ismi Nike olarak değiştirildi ve dünya çapında tanınan bir marka da yaratmış oldular. Şirket, bir çok alanda hizmet verdiği gibi büyük çaplı sponsorluk anlaşmaları ile de adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır. Durum böyle olunca da yatırımcıların da dikkatini çeken bir marka haline gelmiştir. Nike bayilik veriyor mu diyorsanız da yazının devamından bilgi alabilirsiniz. Nike bayilik şartları nelerdir?

Nike Bayilik Veriyor Mu?

Uzun yıllardır hizmetlerine devam eden Nike firması en fazla bayilik başvurusunun olduğu firmaların başında geliyor. Nike firmasından bayilik alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi yani şartlara uyulması gerekiyor. Bayilik için öne sürülen şartların hepsini de firma belirliyor. Elde edeceğiniz kâr ile yaptığınız yatırım tutarının size ne kadar sürede geri dönüşü olacağını hesapladığınızda Nike markasından en kısa sürede bayilik almak isteyeceksiniz. Nike markası şartlara uyan herkese bayilik vermektedir. Yani Nike markasının bayiliğe izin verdiği her şehirde firmaya başvuru yapabilirsiniz.

Ancak Nike, bayilik başvurularını birebir kabul eden firmalardan birisidir. Bu sebeple de başvuru yapmadan önce randevu almalı, Türkiye’de bayiliklerden sorumlu kişiler ile doğrudan görüşmeler sağlamalısınız. Eğer sizler de Nike bayiliği almak istiyorsanız öncelikle firma ile iletişim kurmalısınız. Peki Nike bayilik şartları nelerdir?

Nike Bayilik Şartları

Nike dünyadaki en iyi spor malzemelerini üreten şirketlerin başında geliyor. Üretilmeye başlanmasından bu yana en kaliteli ve en çok beğenilen marka olma unvanını kimseye kaptırmayan firma satış yapmasının yanında çeşitli spor kulüplerine verdiği desteklerle de tanınıyor. Ürettiği ürünlere güvenen ve sonuna kadar arkasında duran firma bu sayede dünyada en çok satış yapan markaların başında geliyor. Rahatlığının yanında estetik açıdan da çok güzel bir görüntü veren Nike ürünleri bu özellikleri ile her yaştan insana hitap ediyor. Ancak markayı kullanmanın yanında birçok kişi markanın satışı ile de ilgileniyor. Ancak Nike bayisi olmanın belirli şartları bulunuyor. Peki, Nike bayilik şartları nelerdir?

Nike Franchise Şartları 2019

Nike firması diğer firmalarda olduğu gibi tüm bayilik şartlarını düzenli olarak güncelleyerek internet sitesinde yayımlıyor. Son yapılan paylaşıma göre de daha önce olduğu gibi bayilik şartları markanın statüsünü bozmayacak şekilde yeniden belirlendi. Bayi olmanız için yerine getirmekle yükümlü olduğunuz şartlar:

 • – En az 200 metrekarelik bir mağaza alanı,
 • – Açacağınız mağazada en azından beş kişi çalıştırmanız,
 • – Yapacağınız satışlarda genel merkezin kurallarına göre hareket etmeniz,
 • – Açacağınız mağazadaki oluşturacağınız görseli Nike’ın diğer mağazaları ile aynı şekilde yapmanız,
 • – Bayi olabilmeniz için firmaya ödenecek olan tutarı ödemeniz gibi şartlardan meydana geliyor. Şartlara genel olarak bakıldığında diğer firmalara oranla bayi olacak kişiye daha az külfet getirecek maddeler olduğu görülürken firma satışlarınızı artırmak için sizin yerinize sürekli reklam yapıyor.

Mağaza metrekareleri büyük olduğundan, dekorasyon maliyetleri de yüksek olacaktır. Firma ile bayilik anlaşması yaptığınız sırada ödeyeceğiniz tutar her şey dahil, dekorasyon masrafları da içinde olacak şekilde hesaplanmaktadır. Bu sebeple de tutarlar farklılık gösterebilir.

Nike İsim Hakkı Bedeli ve Nike Franchise Bedeli

Nike markası açmak istediğiniz mağazanın büyüklüğü ve formatı dışında sizin işinize karışmıyor. Yani mağazanıza koyacağınız ürünlerin miktarına siz karar veriyorsunuz. Örneğin beş çalışan zorunluluğu azami olduğu için ihtiyacınıza göre daha fazla çalışana da sahip olabilirsiniz. Çalıştıracağınız işçi sayısına ve dükkanın bulunduğu mevkiye göre değişmekle birlikte bu iş için ortalama 100 ila 150 bin Türk Lirası para ayırmalısınız. Bayiliğin isim ücreti için ise şehre göre fiyatlandırmalar yapıldığı için Nike yetkilileri ile iletişime geçmelisiniz. Nike da diğer markalarda olduğu gibi sizden isim hakkı bedelini bir defaya mahsus olarak alıyor. Yani isim hakkı ücreti sadece mağazayı açarken ödeyeceğiniz bir tutardır.

Nike Bayilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nike, tüm dünyada satış yapan bir mağazadır ve reklamlarını da kendi yapmaktadır. Yani İngiltere’de bir Nike reklamı yayınlansa dahi otomatik olarak bu reklam sizin mağazanızın da reklamı olacaktır. Ülkemizde de reklam yayınlıyor olması reklam ücreti için ayrı bir yatırım yapmanıza gerek olmayacağını gösteriyor. Bu nedenle oldukça kârlı bir iş diyebileceğimiz Nike bayiliğini almak için firmanın kendi yetkilileri ile görüşmeniz gerekmektedir. Nike internet sitesi aracılığıyla başvuru formu almadığı için direkt olarak firma ile görüşmeniz kısa bir sürede iş için gerekli şartları yerine getirebilmenizi sağlar. Eğer başvuru şartları uygunsa Nike firmasının internet adresine girerek yetkililer ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Adidas Bayilik Şartları başlıklı makalemizde Adidas, Adidas Bayilik Şartları ve Giyim hakkında bilgiler verilmektedir.


1 yorum
 1. Yılmaz TAŞDEMİR diyor ki

  İyi çalişmalar

  Bayilik almak istiyorum bu konuda bilgi alabilir miyim acaba ?
  İletişim numaram : 05424014404 Yılmaz TAŞDEMİR

Yorum Gönder

E-posta hesabınız ve gireceğiniz kişisel bilgileriniz asla paylaşılmayacaktır.