Market Açmak ve Market Açma Maliyeti

Market açmak istiyorum, market açmak için gerekenler, market açma maliyeti ne kadardır, market açmak için gerekli belgeler, market açmak için ne kadar para lazım gibi bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Marketler, günlük ihtiyaçlarımızı karşıladığımız alışveriş merkezleridir. Market açmak, çoğu kişinin hayali olarak görülse de, aslına bakarsanız çalışma şartları olarak oldukça yorucu ve yıpratıcı olarak kabul edilir. Marketlerin genel olarak resmi tatil veya bayram gözetmeksizin açık olduğunu ve açık tutulması gerektiğini hemen hemen herkes biliyordur. Eğer sizde market açma yoluna girecek bir girişimci iseniz, öncelikle bu aşamaları da gözden geçirmelisiniz. Tam anlamıyla bir fedakarlık işi olarak da kabul edilebilecek marketler nasıl açılır? Market nasıl açılır?

Market Nasıl Açılır?

Kendi işini kurmak isteyenlerin genellikle tercih ettikleri sektörlerden birisi olan perakendecilik sektörünün başını marketler çekmektedir. Hemen hemen her köşe başında, her sokak ve caddede bir market görmeniz mümkündür. Bakıldığında bu kadar çok market arasında iş yapmayacağınızı, kazanç elde edemeyeceğinizi de düşünebilirsiniz. Gayet mantıklı bir yaklaşım olsa da, marketlerin yüksek kazançlar elde edebildiğini söyleyebiliriz. Kar marjları ortalama olarak %25 ile %30 arasında değişse de, kuruşlarla para kazanılsa da, genele bakıldığı zaman güzel cirolar elde edebilirsiniz.

Marketler, herhangi bir kurum veya toptancıya bağlı kalmadan bağımsız olarak açılabilecek işletmelerdir. Ticari yönden herhangi bir engeli olmayan herkes de market açarak işinin başına geçebilir. Ticari yönden engeliniz yoksa, bulunduğunuz bölgedeki belediyelere başvuru yaparak ruhsat detaylarını da öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda market açarken ihtiyaç duyacağınız ekipmanlar da sınırlıdır. Marketin iç dizaynı dışında diğer ürünler (Dolap, Stant vs. gibi) firmalar tarafından karşılanmaktadır. Peki market açmak için gereken belgeler nelerdir?

Market Açmak İçin Gerekli Belgeler, Evraklar, Şartlar

market açmak istiyorum

Ticari yönden herhangi bir engeli bulunmayan tüm bireylerin market açabileceğini yazımızın ilk bölümlerinde aktarmıştık. Eğer ticari yönden engeliniz olmadığını düşünüyorsanız, market açmak için gerekli şartları yerine getirerek sorunsuz bir şekilde market açabilirsiniz. Market açmak için gerekli belgeler şunlardır;

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Vergi levhası ve vergi kimliği,
 • Dükkana ait belgeler,
 • Dükkan tapu belgesi, tapu örneği,
 • Yapı kullanım izni ve iskan belgeleri,
 • Eğer hak sahibi varsa bu kişilerden muvafakatname, (noter onaylı)
 • Elektrik ve su abonelikleri,
 • İtfaiyeden alınacak yangın belgesi,
 • Yangın söndürme tüpleri (m2 göre adet değişebilir)
 • 2 adet fotoğraf (adet değişebilir)
 • İmza sirküleri ve ticari sicil kaydı,
 • Emniyet veya e-devletten alınacak bir sicil kaydı (sabıka kaydı)

gibi belgeler talep edilmektedir. Bu belgelerden bir kısmı başvuru sırasında talep edilirken, bazıları ise başvurudan sonra market ruhsatı çıkartılacağı sırada talep edilebilir. Aynı zamanda ruhsat verilmeden önce ek belgeler de talep edilmektedir. Örnek vermek gerekirse, market açmak için bir hijyen belgesine ihtiyaç duyacaksınız. Bu belgeler de yine halk eğitim merkezlerinden kolaylıkla edinilebilir. Öte yandan marketi açmadan önce de belediyeler ilgili esnaf odalarına kayıt ve kayıt olduğunuza dair resmi onaylı bir belge de talep edebilirler. Peki market açma maliyeti ne kadardır?

Market Açma Maliyeti Ne Kadardır?

market açma maliyeti

Market açma maliyeti ve market açmak için ne kadar para lazım düşüncelerine girdiyseniz, gelin bunları da hep beraber inceleyelim. Market açarken karşınıza çıkabilecek bazı harcamalar sabit olsa da, bazıları sizin kişisel tercihlerinize göre değişiklik gösterebilir. Eğer dükkanda dekorasyon veya onarım maliyeti yoksa, yüksek bütçeler ayırmadan market açabileceğinizi söyleyebiliriz. Dükkan açısından herhangi bir problem olmadığını düşünerek, öncelikle ihtiyaç duyacağınız ekipman ve malzemelerin bir listesini çıkaralım;

 • Ürünlerin sergileneceği raf ve sergi stantları,
 • Kasa, banko veya kasiyer ekipmanları,
 • Sütlük, şarküteri dolapları,
 • Barkod sistemi ve bilgisayar,
 • Klima, havalandırma ve hava perdesi,
 • TV, Güvenlik Sistemleri

gibi ekipmanlar, market açarken gerekli ekipmanlar olarak gösterilebilir. Bazıları keyfi olarak görülse de, geneline bakıldığında bir marketin olmazsa olmazlarıdır. Müşterilerin keyifli bir şekilde alışveriş yapmalarını sağlamak için dükkan içindeki havanın düzene sokulması, kapının devamlı açık kalabilmesi için bir hava perdesi ihtiyacı olmazsa olmazlardandır.

Ancak sütlük dediğimiz şarküteri dolabı, olmazsa olmazlar arasında yer almamaktadır. Bazı firmalar sütlük gibi olmasa da, tek veya çift kapılı olacak şekilde şarküteri ürünleri koyabileceğiniz dolaplar temin etmektedir. Bu maliyetten kurtulmak için bu gibi firmalarla anlaşma yaparak onların dolabını kullanabilirsiniz. Ortalama olarak da bir maliyet çıkarmamız gerekirse bu ekipmanların toplamda 40.000 TL tutacağını söyleyebiliriz. (40.000 TL olarak yapılan hesaplama ortalama maliyet olup, 100 m2 bir dükkan için belirlenmiştir. Bu maliyetin içinde markette satılacak ürünler yoktur.)

Market Açmak için Ne Kadar Para Lazım?

Market açmak için ihtiyaç duyabileceğiniz ekipmanları, gerekli belgeleri de listeleyerek sunduk. Bunların dışında ortalama olarak çıkardığımız maliyet, dükkan metrekaresine göre de değişiklik gösterebilir. Eğer yatırım maliyetiniz daha düşükse, bunları daha çok hazır olarak temin edebilir, ikinci el market ekipmanları satan kişilerden de faydalanabilirsiniz. Bu sayede market açma maliyeti oldukça düşer ve yatırımınızı çok daha rahat yapabilirsiniz.

Tüm bunların dışında yatırım maliyetinizi bir bayilik için ayırabilir, hazır market bayiliği alarak anahtar teslim kurulum talep edebilirsiniz. Market bayiliklerinde tutarlar yüksek olsa da, genellikle hızlı ve en çok tercih edilen yöntemler arasında gösterilmektedir. Eğer siz de market açmak istiyorsanız, bayilik veren marketler isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Bayilik Veren Marketler , Market Bayiliği Veren Firmalar

Market Açarken Gerekli Malzemeler

Aynı zamanda market açarken gerek duyacağınız ekipmanlar da mevcuttur. Bunlardan bazıları mecbur olsa da, bazılarını tercihen kullanmayabilir, ilerleyen dönemlerde eklemeler yapabilirsiniz. Market açmak istiyorsanız öncelikle raflarınızı dizayn edip firmalarla anlaşma sağlayabilir, firmaların dolaplarını kullanarak direkt işinize başlayabilirsiniz. Market açmak için gerekli malzemeler ise şunlardır;

 • Ürünlerin sergileneceği raf ve sergi stantları,
 • Kasa, banko veya kasiyer ekipmanları,
 • Sütlük, şarküteri dolapları,
 • Barkod sistemi ve bilgisayar,
 • Klima, havalandırma ve hava perdesi,
 • TV, Güvenlik Sistemleri

Bu malzemelerin tamamı olmasa da, bir kısmını tamamlayarak market açabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Evde Çanta Dikim İşi Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Bez Çanta Dikim, Çanta Dikim İşi ve Evde Çanta Dikim İşi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Gönder

E-posta hesabınız ve gireceğiniz kişisel bilgileriniz asla paylaşılmayacaktır.