İstiridye Mantarı Yetiştirmek ve İstiridye Mantarı Teşvikleri 2019

İstiridye mantarı yetiştiriciliği, istiridye mantarı yetiştirmek hakkında bilgiler, istiridye mantarı tohumu, istiridye mantarı nasıl yetiştirilir, ne gibi ortamlar daha elverişlidir gibi bilgilerin tamamını yazımızın devamında bulabilirsiniz. İstiridye mantarı, Pleurotaceae grubuna dahil olan ve yenilebilen mantar türlerinden yalnızca biridir. Pleurotus ostreatus ismi de verilen bu mantar, kazançlı bir iş kapısı arayan yatırımcıların ilgi odağına oturmuş olan bir mantardır. Hem ekonomik açıdan, hem de mutfak lezzetleri açısından çok popüler hale gelen İstiridye mantarı, satış fiyatları itibariyle ve kar marjı olarak bakıldığında son dönemlerin en popüler işleri arasında yer alıyor. Sizlerde çok basit süreçler ile bu işe vakit ayırarak ciddi gelirler elde edebilir ve işinizi genişleterek mantar işinden ciddi paralar kazanabilirsiniz. Bu mantar çeşidinin üzerinde yer alan şapkası tıpkı bir istiridyeyi andırdığı için de ülkemizde adına istiridye mantarı adı verilmiştir. Peki istiridye mantarı yetiştiriciliği nasıl yapılır? İstiridye mantarı yetiştirmek nasıl olur?

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Olur?

Öncelikle istiridye mantarı hakkında yüzeysel bilgiler vererek bu mantar türünü yetiştirmenin nasıl süreçlerden geçtiğinden bahsedeceğiz. Diğer mantar çeşitlerinde olduğu gibi, öncelikle bu mantarın sistemini incelemek ve yetişme koşullarını tam anlamıyla öğrenmek gerekiyor. Mantar çeşidinin özellikleri, doğadaki gelişim süreci ve işlem sırası en önemli etkiler olup, bu bilgiler ışığında en doğru mahsulü elde etmek mümkündür. İstiridye mantarları doğada doğal olarak kavak ve kayın ağaçlarının diplerinde, serin ve nemli ortamlarda gelişim göstermektedir. Oksijen anlamında zengin, karanlık ve bol nemli ortamlarda yetiştirilmelidir. Bu mantar çeşidinden verim almak için en temel püf noktalar bunlardır. Eğer kendiniz bir tesis kurarak bu mantarı yetiştirecekseniz de doğadaki yetişme koşullarına en yakın ortamlar geliştirmeli ve burada yetiştirme yapmalısınız. İstiridye Mantarı Yetiştirmek

Kendiniz bu yetiştiricilik işini yapmak istiyorsanız, doğadakine en yakın biçimde olması gerektiğini söylemiştik. Kavak ve kayın ağaçlarından oluşan bir orman kurmak zor olacağı için, bu ortamı yakalayabilmek için kompost denilen bir maddeden yardım alacağız. Kompost içinde yer alan mantar miselleri, yani mantar tohumları, istiridye mantarının yetişmesi için en uygun ortamı sağlayacaktır. Bu gelişim sürekliliğini sağlayarak kompost içindeki mantar tohumlarının yeterli erişkinliğe ulaşmasını sağlayarak mantarın gelişim sürecini tamamlayabilirsiniz. Özetle istiridye mantarı yetiştirmek için en uygun koşul ve gereksinimler şunlardır;

 • Ortamın sıcaklık, ışık ve nem oranı,
 • Havalandırma ve verim aralığı,
 • Kompost ve doğal ortamın sağlanması,
 • Toplama ve satış aşaması.

tüm bu gereksinimler karşılanıyorsa, istiridye mantarı üretmek için hiçbir engel kalmamış demektir! Peki bu doğal ortamı yaratmak için gerekli olan kompost nedir? Kompost içeriği nasıl olmalıdır? İstiridye mantarı kompostu nedir? İstiridye mantarı kompostu nasıl üretilir hakkında bilgiler verelim.

İstiridye Mantarı Kompostu Nasıl Olmalıdır?

İstiridye mantarlarının doğal ortamında kavak ve kayın ağaçlarının diplerinde yetiştiğini söylemiştik. Nemli ve karanlık ortamlarda yetişen istiridye mantarını doğal ortamına en yakın gereksinimlerde üretebilmek için ihtiyacımız olan ürün; Kompost! Peki Kompost nedir, Kompost nasıl üretilir, Kompost içeriği nasıl olmalıdır?

istiridye mantarı yetiştirmek

İstiridye mantarı yetiştirmek için ihtiyacımız olan tek şey, doğala en yakın bir ortam oluşturmak. Selüloz oranı oldukça yüksek, nemli bir ortam için ihtiyacımız olan ürün ise içinde miseller bulunan bir kompost maddesi. Doğal üretim yerine en yakın, bol nemli, bazı bitki ve ağaç atıklarının içinde bulunduran maddeye de kompost denir. Ekonomik olarak, maliyeti düşürmek amacıyla içinde genellikle pamuk ve saman kullanılır. Ancak bunlar yeterli gelmeyeceği için ilave olarak kayın ve kavak ağaçlarının atık ve talaşları da eklenmektedir. Bu komposttan verim alabilmek için de içinde %50 oranda kuru madde, bu orana denk gelecek şekilde %5lik bir kısımda da mantar miselleri olmalıdır.

Bu durumu detaylı olarak anlatmak gerekirse, elinizdeki kompost en yüksek verimliliğe uygun bir kompost ise, sıktığınız zaman suyu akmayan bir kompost olmalıdır. Eğer kompostu sıktığınızda elinizde bir ıslaklık oluşuyor ancak suyu akmıyorsa bu kompost oranının güzel ayarlandığını ve kaliteli ürünler elde edebileceğinizi söyleyebiliriz. Peki istiridye mantarı yetiştiriciliği nasıl olmalıdır? En uygun ortam, sıcaklık oranı nedir? İstiridye mantarı yetiştirmek hakkında tüm bilgiler yazının devamında.

İstiridye Mantarı Yetiştirmek için En Uygun Ortam Nedir?

istiridye mantarı yetiştirmek

İstiridye mantarı yetiştiriciliği için net bir sıcaklık ve nem oranı yoktur. Daha doğru tabirle, kuluçka ve hasat dönemlerinin sıcaklık ve nem değerleri birbirinden farklı olduğu için net değildir. Yani her iki farklı dönemde de farklı sıcaklık ve nem oranları uygulanmalıdır ki doğal ortamın verdiği koşullar bunlardır. Kuluçka zamanında ortam tamamen karanlık, ışık geçirmezken %70’lik bir nem oranı ile 25-30 derecelik sıcaklıkta yetiştirilebilir. Bu şartlar tam anlamıyla sağlandığında, kuluçka döneminden 17-18 gün sonra mantarlar kendini göstermeye başlayacaktır. Ancak işlem burada son bulmadığından daha devam edecek uygulamalı işlemler bulunmakta. Yani mantarları görüyor olmanız, artık kendi halinde gelişeceği anlamını taşımıyor. Mantarlar kendini göstermeye başladığında da kompost poşetlerine delikler açmalı ve mantarın büyümesine yardımcı olmalısınız.

Kuluçka dönemini atlattıktan sonra nem ve sıcaklık değerlerini değiştirmeniz gerekecek, karanlık ortamdan hafif flu ortama geçiş yapmanız gerekecek. Sıcaklık 18 – 20 dereceye düşürülecek ve nem oranı da %80’lere kadar çıkarılacak. Her gün 6-7 saat kadar beyaz loş ışık verilecek. Bu şartlar kesin olmamakla beraber, çeşitli kompost üreticileri tarafından farklı oranlar da uygulanmaktadır. Kompost satın alacağınız yerlerden bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Ancak bu oranları ayarlamak tamamen sizin elinizde olması gerekmekte. Örnek vermek gerekirse kuluçka döneminde %90’a kadar çıkacak nem oranlarına hazırlıklı olmalı ve zamanı geldiğinde bunları anında uygulayabilmelisiniz.

İstiridye Mantarı Havalandırması Nasıl Yapılmalıdır?

İstiridye mantarının yetiştirme koşullarını yazımızın üst bölümlerinde verdik. Tüm bunların yanı sıra, istiridye mantarları bol oksijenli ortamlarda yetiştirilmelidir. Bir kır yürüyüşüne çıktığınızda yol kenarında diğer mantar çeşitlerinden bol bol görseniz de, istiridye mantarını görme ihtimaliniz çok ama çok düşüktür. Bu sebeple de oksijen oranının tam anlamıyla ayarlanması ve bol oksijen sağlanması gerekir. Bu aşamada kesin bir dille oksijen miktarı vermek zor olacağı için, üretim sırasında mantarın gelişim sürecini yakından takip ederek bu değerleri belirlemelisiniz. Bulunduğu ortam elverişsiz ise zaten mantarın gelişim sürecinde geride kaldığını göreceksiniz. Eğer gelişim süreci beklenenin altında seyir ediyorsa oksijen miktarını arttırarak ilerleyebilirsiniz. Bunun en doğru yöntemi mantarları incelemekten geçiyor.

İstiridye Mantarı Hasadı Ne Zaman Yapılır?

istiridye mantarı yetiştirmek

İstiridye mantarının gelişim sürecinde olduğu gibi, hasat sürecinde de belirli püf noktaları bulunmakta. Ancak yüzeysel bir dille normal mantar boyutunun 10-20 cm olduğunu söyleyebiliriz. Yani 10 ila 20 cm arasında büyüklüğe sahip olan mantarların toplanabilir olduğunu söyleyebiliriz. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, mantarı aşırı büyütmemek. Bir mantarın aşırı şekilde büyümesi, etrafa saatlik olarak saçtığı spor sayısına bağlı olarak diğer mantarların gelişim sürecini olumsuz olarak etkilemektedir.

İlk hasat yapıldıktan sonra sıcaklık 1-2 derece arttırılarak geriden gelecek olan mantar gelişimi hızlandırılabilir. İlk hasatta komposttan alınan mantar, o kompost poşetinin vereceği mantar sayısının henüz daha %20’sidir ve daha 3-4 katı mantar alacağınızın işaretidir. Kompostlardan alacağınız mantar miktarı, kompost boyutu ve içindeki misellerin oranına göre değişiklik göstereceğinden, bu bilgi üreticiden doğrudan alınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Trüf Mantarı Yetiştirmek başlıklı makalemizde Trüf Mantarı, Trüf Mantarı Çiftliği ve Trüf Mantarı Üretimi hakkında bilgiler verilmektedir.


2 Yorumlar
 1. Mantarcı diyor ki

  Merhabalar, mantar üretimine başlamak için ekipman sağladığımız bir tesisimiz var. Gerekli tüm ekipmanları piyasanın yarı fiyatına internet sitemiz üzerinden edinebilirsiniz. İletişime geçmeniz yeterli!

 2. Ramazan diyor ki

  Kültür mantarı ustasıyım. Ücretli telefonda danışmanlık yapıyorum. WhatsApp’dan yazarsanız da ücret talep etmiyorum.
  Çadır kurulumunu anahtar teslim yapıyorum.
  0530 320 ** **
  Bu mesaj altından ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız ve gireceğiniz kişisel bilgileriniz asla paylaşılmayacaktır.