Instagram’dan Para Kazanmak: Yükselme ve Kazanç Rehberi!

Instagram’dan para kazanmak, günümüzde o kadar basit bir hal aldı ki, artık herkes; ufak takipçili sayfalardan dahi, aylık minimum 500 TL kazanabiliyor. Bu rakamları sadece küçük takipçili sayfalar kazanıyor. Bir de, milyonluk sayfaların ne kadar para kazandığını tahmin edin. O kadar yüksek takipçili sayfalar, sadece 15 ila 30 saniyelik görüntüler için 30 bin – 50 bin TL arasında rakam çıkartıyorlar.

Peki, Instagram’dan para kazanmak için kaç takipçi gerekiyor? Aslında bu soruyu hemen cevaplamak biraz erkene kaçmış olur. Çünkü, Instagram’dan para kazanmak için sadece milyon takipçiler yetmiyor. Etkileşimler, insanların gönderilerinize tıklama sayısı, beğenmeleriniz, videolarınızın görüntülenme sayısına kadar çok büyük bir ağ gerekiyor.

Kısacası, Instagram’dan nasıl para kazanılır? Instagram para veriyor mu? İşte, liste liste Instagram rehberine, aşağıdaki konu başlıklarından ulaşabilirsiniz.

Instagram Takipçi Sayısı Nasıl Yükselir?

Instagram'dan Para Kazanmak
Instagram Takipçi Sayısı

Instagram’dan para kazanmanın nesnel olarak ilk koşulu, tabi ki yüksek takipçi sayısına ulaşan sayfalarınızdır. Eğer, sayfalarınız da takipçilerinizin etkileşimleri istatistiksel olarak grafiklere yansımayacak kadar azsa, ne yazık ki ilk koşulu yerine getiremezsiniz. Yani, Instagram’dan para kazanmanız mümkün olmayacaktır. Bunun için, ilk önce sayfanızın takipçileri ile samimi bir ortam yaratmanızda fayda var. Peki, bu samimi ortamı nasıl yaratacağız?

  • İlk önce, rakip sayfalardan daha farklı bir şeyler yapmalısınız. Örneğin; kendinize ait sıfırdan bir şablon yaratabilirsiniz. Yani, yayınladığınız gönderileri; sade bir fotoğraf yerine, özel şablonlarla süsleyip, takipçilerinize özel hazırlanmış bir gönderi olarak sunabilirsiniz. Hem etkileşimi daha yüksek olacak, hem de insanların hoşuna gidecektir.
  • Sayfalarınızda, sayfanızın amacını anlatacak özel videolar hazırlayarak, insanları bilgilendirebilirsiniz. İnsanlar bu tür şeylerden çok hoşlanırlar ve mutlaka sayfanıza uğrayacaklardır. Maksimum 15 saniyelik bir video hazırlayarak, insanları sayfanızın takipçileri arasına alabilirsiniz. Böylelikle, daha fazla takipçi kazanarak, şirketlerden sponsorluklar, paralar kazanabilirsiniz.
  • Gönderilerinize gelen yorumları, günlük düzenli bir şekilde okumalısınız. Ayrıca, yorumlara olabildiğince erken cevaplar vermelisiniz. Bu sizin, yani sayfanızın; aktifliğini ve takipçilerinize verdiğiniz önemi gösterir. Böylece, samimi ortam yaratarak, insanları memnun edebilirsiniz.

Hashtag’leri Doğru Kullanın

Instagram'dan Para Kazanmak
Hashtag’lerin Doğru Kullanımı

Hashtag’ler, neredeyse tüm sosyal ağlarda mevcut konuma geldi. Çünkü, insanlar artık aradıkları ürünleri, gönderileri hashtag’ler sayesinde buluyor. Eğer siz de, hashtag’leri doğru kullanır ve fazla kullanımdan kaçarsanız, sayfanızı normal günlere nazaran daha hızlı büyütebilirsiniz. Peki, doğru hashtag kullanımı nasıl olacak?

  • Örneğin; hayvanlarla ilgili bir gönderi paylaştınız. Bu gönderirinin altına; ‘’ hayvanlar, animals, hayvanları sevelim, köpekler, kediler’’ gibi anlamlı hashtag’ler kullanırsanız, bu doğru kullanıma girer.
  • Fakat, hayvanlarla ilgili bir gönderi paylaşıp, hashtag’leri; ‘’ spor, haberler, Instagram gibi alakasız kelimelerle kullanırsanız, ne yazık ki gönderileriniz, Instagram trendlerine giremeden etkileşim alamaz.

Sayfanızın konusunun dışına çıkmadan hashtag kullanımını doğru yapmalısınız. Alakasız kelimeler ile fazla görüntüleme alamadan ve siz farkında olmadan; sayfanızı çöp sayfaların arasına katarsınız. Hashtag kullanımını doğru yaparsanız, organik trafik alarak çok daha büyük yerlere gelebilirsiniz.

Partner Sayfa Edinin

Instagram'dan Para Kazanmak
Partner Sayfa Edinmek

İnstagram’dan para kazanmanın en önemli koşullarından biri ise; partner, yani dost sayfa edinmektir. Çünkü, partnerlerinizin sayesinde hem reklamınızı yapacak hem de partnerinizde bulunan takipçiler, siz farkında olmadan sizi takip edeceklerdir. Böylelikle, iki sayfa olarak çok büyük etkileşimler yaşayacak ve İnstagram trendlerinde yer alacaksınız. Sadece tek bir dost sayfa, partner ile İnstagram trendlerinden yüzlerce, binlerce takipçi elde edebileceksiniz. Tek yapmanız gereken; diğer sayfa yöneticileri ile samimi bir ortam kurmak ve reklam anlaşmaları yapmak olacaktır.

Takipçi sayınızı, hashtag’lerin doğru kullanımını ve son olarak, partner sayfa edinme işlemlerini okuyup, uyguladıysanız; artık sadece İnstagram’dan para kazanma konularına yoğunlaşmalısınız.

Peki, İnstagram’da fenomen olan sayfalar veya kişiler, İnstagram’ın neresinden, hangi kısmından para kazanabiliyorlar? İşte, İnstagram’dan para kazanacağınız ve takipçi kazanacağınız fikirler;

Hashtag’ler Üzerinden Reklam Almak
Instagram'dan Para Kazanmak
Hashtag Reklam Alın

Hashtag’ler üzerinden reklam almak, sadece İnstagram’da yapılmıyor. Facebook, Twitter gibi büyük sosyal ağ paylaşım sitelerinde de aktif olarak kullanılabiliyor. Fakat, hashtag’lere en fazla reklam verilen sosyal ağ, İnstagram’dır. Çünkü, sadece fotoğrafların, videoların üzerine kurulmuş bu sosyal ağ sayesinde, reklam verenler birçok insanlarla etkileşim yaşayabiliyorlar. Bu yüzden, hashtag’lere verilen değer büyük şirketler sayesinde çok önemli bir konuma gelmiş olarak gözüküyor.

Eğer büyük bir sayfa oluşturmuş veya oluşturmak üzereyseniz, hashtag’lerden (#) faydalanarak, birçok şirket ve sponsorluklarla aylık 15 ila 20 bin lira arasında bir değer kazanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken; hashtag’leri doğru kullanmak ve takipçi sayınızı maksimum seviyeye çekmek olacaktır.

Ayrıca, dünyaca ünlü Türk bloggerlar veya fenomenlerde mevcut. Örneğin, İnstagram’dan para kazanma konusunda iyi ve sağlam bir örnek verecek olursak; Mehmet Kirali’nin, civilking hesabına göz atabilirsiniz. Bu hesapta Mehmet Kirali, az önce bahsettiğim hashtag’ler sayesinde çok iyi paralar kazanabiliyor.

Story/Hikaye Üzerinden Reklam Almak
Instagram'dan Para Kazanmak
Story Üzerinden Reklam Almak

Sosyal paylaşım sitelerinde kullanılan story, hikaye özelliği, birçok fenomenin yeni ekmek kapısı olmuş durumda. Çünkü, birçok fenomen veya sayfa yöneticisi, hikaye özelliklerinden reklam alıyor ve bu reklamlar ile aylık kazançlarını daha da fazla arttırabiliyorlar. Örneğin; A şirketi veya mağazası, 20 saniyelik bir fotoğrafın ünlü bir hesapta gözükmesi için, neredeyse 5 bin lirayı gözden çıkartmış oluyorlar. Böylece, hem gönderi reklamlarından hem de hikaye (story) reklamlarından kolay bir şekilde para kazanabiliyorsunuz.

Gönderi Üzerinden Reklam Almak
Instagram'dan Para Kazanmak
Gönderi Üzerinden Reklam Almak

Instagram’da en çok para kazandıran kısım, gönderi üzerinden reklam almak ve gönderileri takipçilerinize sunmaktır. Bu işlem ile birçok sayfanızdan kolaylıkla para kazanabilirsiniz. Genellikle; yüksek takipçili, etkileşimi ve beğenme sayıları fazla olan sayfalar, gönderi reklamları ile hem takipçi, hem de para kazanabiliyorlar. Instagram’dan para kazanmanın en karlı ve en kolay yolu, gönderi üzerinden reklam almaktır. Ayrıca, 2018’in reklam verilerine göre en fazla gönderi verilen sosyal ağ, Instagram olmuştur. Bu vermiş olduğumuz verileri de göz önünde bulundurarak Instagram üzerinden yapılacak yatırımların son derece kârlı olabileceğini ve kazanç konusunda diğer sosyal ağlara nazaran sizi daha çok tatmin edeceğini söylemek mümkün.

Reklamverenler Bana Nasıl Ulaşabilir?

Reklamverenlerin size ulaşması sosyal ağlar açısından oldukça kolaydır. Eğer Instagram’da dışardan gelen DM’leri kabul ediyorsanız reklam vermek isteyen kişiler direkt olarak sizinle iletişime geçebilir. Bunun yanı sıra profil biyografinizde de bir mail adresine yer vermeniz, yazışmalar için çok faydalı olacaktır. Sayfanıza reklam aldığınızı belirtmenize gerek kalmadan, sayfanızın aktifliğinin farkına varan reklamverenler zaten sizinle iletişime geçecek ve reklam çalışmalarınız için teklif alacak. Bu aşamada sunmuş olduğunuz tüm reklam çeşitlerini örneklerle karşı tarafa izah etmeniz, reklam işleminin olumlu sonuçlanması için büyük fayda sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan YouTube Kanal Fikirleri En İyi İçerik Listesi başlıklı makalemizde YouTube Kanal Fikirleri, YouTube Kanal Video Fikirleri ve YouTube Video Fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Gönder

E-posta hesabınız ve gireceğiniz kişisel bilgileriniz asla paylaşılmayacaktır.