Girişimcilik Nedir? Girişimci Kime Denir?

0 161

Girişimcilik nedir, girişimcilik kavramları ve girişimci kimlere denir hakkındaki bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Günümüzde sık sık duyduğumuz kavramlardan birisi de Girişimcilik kavramıdır. Genellikle büyük ve kurumsal şirketlerde çalışarak elde edebilecekleri gelirleri düşük gören ve farklı arayışlar içine giren kişilere girişimci denmektedir. Ancak her yeni atılım, doğru bir girişim demek değildir. Bu sebeple girişimciliğin belirli temel taşları, bazı olmazsa olmazları da vardır. Peki girişimcilik nedir? Girişimci kimlere denir?

Makale İçeriğinde Neler Var?

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik, çok genel bir tabir ile ifade etmek gerekirse “Kar amacı güderek, tüm riski üstüne alarak yapılan atılım.” olarak tanımlanabilir. Girişimciler mal ve hizmet üretimi yapabilmek adına, üretimin bulundurduğu tüm ögeleri en mantıklı şekilde bir araya getirerek bunu hayata geçiren kişidir. Yani sıradan bir işi yapıyor olmanız, yeni bir iş kuruyor olmanız sizin girişimci olduğunuz anlamına gelmiyor. Bu girişimin faydaları, etkileri ve sonuçları göz önünde bulundurularak tamamen planlı bir yönetim gerekmektedir. Tanımın başında da yer verdiğimiz gibi, girişimciler kar amacı güderler ancak ilk hedef para kazanmak değildir. Ekonomik unsurları ortaya koymadan, farklı kişilerin faydalarını kendi tekeline geçirmek ise asla girişimcilik değildir. Girişimciliğin temel taşları ve olmazsa olmazları ise yetenek, cesaret ve bilgidir.

Girişimci Kime Denir?

Sanayi veya ticaret alanında, belirli bir iş kolunda, ortaya belirli bir sermaye koyarak, kar amacı güderek riski üstlenen kişidir. Ancak bir kişinin girişimci olarak adlandırılabilmesi için illa bir işletme sahibi olması gerekmiyor. Bir kişi, devlet kurumlarından birinde çalışırken bile bir girişimci edasıyla işlemler yaparsa, bu kişiye girişimci diyebilmek mümkündür. Bu durumu tüm iş kollarına yayabiliriz. Bir taksici, bir şirket çalışanı veya meclisteki bir siyasetçi de girişimci tavırlar sergileyebilir. Bu gibi durumlar sergileyen kişilere genellikle girişimci ruhlu sıfatı da uygun gelebilir.

  • Çalışan insanın kendi alanında karar verebilmesi,
  • Kendisine kararları ve davranışları hakkında doğru ve zamanında geri aksiyonda bulunması,
  • Çalıştığı ortamın kendisini geliştirmesine imkanı sağlaması,
  • Çalışanlar arasında işbirliği anlayışının hakim olması,
  • İş dağılımının ve ödüllendirmenin adil olması,
  • Çalışanların kendi aralarında ve yöneticilerle bir amaç bağı kurabilmeleri,
  • Çalışanın yaptığı işi sevmesi ve yaptığı işte anlam bulması.

Yukarıda listelemiş olduğumuz özellikleri karşılamak, girişimci ruhlu olmanın temel taşlarından olarak gösterilebilir.

 


Yorum Gönder

E-posta hesabınız ve gireceğiniz kişisel bilgileriniz asla paylaşılmayacaktır.