Evin Bir Odasını Kiraya Vererek Para Kazanmak

1 292

Evin bir odasını vererek para kazanmak, kulağa hoş bir fikir olarak geliyor değil mi? Görünüşte basit olsa da, bir çok kesim tarafından yasal olup olmadığı, etik olup olmadığı sıkça tartışılan bu durum özellikle ülkemizde ciddi gelirler elde edilen bir iş koludur. Ekstra gelir ihtiyacı duyan kişiler, evin bir odasını kiraya vererek para kazanmak yoluna gidiyor. Sizler de ek gelir elde etmek istiyorsanız, evinizin bir odasını kiraya vererek para kazanabilirsiniz. Peki evin odasını kiralamak yasal mıdır? Evin odasını kiraya vermek nasıl olur?

Evin Bir Odasını Kiraya Vererek Para Kazanmak

Dünya üzerinde artan ve gittikçe kalabalıklaşan bir insan nüfusu mevcuttur. Bu artış olumlu yanlarının yanında birçok olumsuz etkileri de beraberinde getirir. Yenilenemez kaynakların bu artıştan olumsuz yönde etkilendiği su götürmez bir gerçektir. Dünyaya gelen her yeni bir birey elimizde kalan yenilenemez kaynakların bunlara su en önemli örnek olarak verilebilir, paylaşılması ve buna bağlı olarak azalması demektir. Bu nüfus artışı sadece bu sorunu değil beraberinde konaklama ve barınma problemini de getirmektedir.

İnsanlar artan hayat standartlarına ve hayat pahalılığına ayak uyduramadıkları gibi binlerce hatta on binlerce insan sokaklarda evsiz yaşamak zorunda kalıyor. Bu insanların ya bu evlere veya otellere verecek paraları yok ya da kalacak yer bir kenara dursun, yiyecek almaya güçleri yoktur. İşte bu yer bulma konaklama arayışı, yıkık dökük binalardan oluşan büyük bir çarpık kentleşme meydana getirmiştir. Bu durum su götürmez bir gerçek olduğundan, bunu fırsata çevirerek ek gelir elde etme yöntemleri de ortaya çıkmıştır, buda Evin odasını kiraya vermek!

Evin Odasını Kiralamak Nasıl Olur?

İnsanlar ailesiyle veya yalnız tatile çıkar ve bu vakitlerinde kalacak yer ararlar. Özellikle yalnız gidenler ellerindeki parayı güzel ve gösterişli bir otelde kalıp harcamaktansa daha basit ve yaşanabilir bir yer bulup tasarruf etmeye çalışırlar. Bu durumda karşılarına legal veya illegal konaklama hizmeti sunan insanlar çıkar. Kimi büyük evinin bir odasını bu misafire açıp hiç masraf yapmadan para kazanmayı hedef edinir. Bu durum aslında şu an yaygınlaşmış ve kullanılan bir alışveriştir.

evin bir odasını kiraya vererek para kazanmak

Ev sahibi evinin bir odasını dışarıdan gelmiş öğrenci, turist veya misafire vererek kaldığı zamanın ücretini ödemesini ister. Dışarıdaki birçok otel ve pansiyona göre daha cazip bir teklif sunan bu ev sahipleri kolay yoldan ve masrafsız gelir elde ederler. İnsanların artık evler alarak bu kullanmadıkları evleri kiraya vermek yerine hiç ev almadan da kazanç elde etmeyi öğrenmişlerdir.

Evin Odasını Kiralamak Yasal Mı?

Evinize aldığınız kiracının nasıl biri olduğunu bilmemekten kaynaklı haklı bir korku yaşanabilir. Ancak hiç harcama yapmadan kazanılacak olan kazanca bakıldığında bu işin olumsuz yönleri kabul edilebilir ve katlanılabilir gibi duruyor. Fakat bu konuda yasal olup olmaması konusunda herhangi net bir ibare olmadığından, kiralama işlemine geçilmeden önce evin odasını kiralamak yasal mı konusunda detaylı araştırmalar yapılmalı ve kiralamalar mutlaka bir avukat gözetimi altında yapılmalı, sözleşme yapılarak yasal hale getirilmelidir.

Oda Kiralamak Nasıl Yapılır?

Evin odasını kiralamak için yapabileceğiniz çeşitli yöntemler mevcut. Bunlardan size en uygun olanını seçebilir, evinizin odasını kiralamak için bir aday belirleyebilirsiniz. Gerek internette yer alan ilan sitelerini kullanarak, gerekse de sosyal medya hesaplarınızdan ilanlar vererek bu işlemleri rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

İnternette yer alan Airbnb gibi siteleri kullanabilir, oda kiralama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Evin Bir Odasını Kiralayarak Ne Kadar Kazanırım?

Evin bir odasını kiralama yöntemine başvurmak istiyorsanız, bu işten ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Bulunduğunuz bölgeye göre değişebilecek rakamlar mevcut olsa da, evin bir odasını kiraya vererek para kazanmak isteyenlerin günlük olarak 50 ile 100 TL arasında para kazanmaları mümkün. Bu fiyatın içine elektrik ve su paraları dahil olsa da, günlük konaklamalarda tüketilecek olan enerji ve su miktarı düşük olacak, çok karlı bir iş haline gelecektir.

Dipnot: Evinizin odasını kiralamak istiyorsanız, altta yer alan yorum bölümünü kullanarak bilgilerinizi bırakabilir, kiralama yapmak isteyen kişilerin sizlere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Meyve Suyu Barı Açmak, Meyve Suyu Barı Açma Maliyeti başlıklı makalemizde Meyve Suyu Barı Açma, Meyve Suyu Barı Açma Maliyeti ve Meyve Suyu Barı Açmak hakkında bilgiler verilmektedir.


1 yorum
  1. Şerife Yirci diyor ki

    Çorum’da evimde yalnız yaşıyorum. Evimin 2 odasını kız ögrencilere (üniversite öğrencisi) kiralamak istiyorum. Kiraya sabah öğle ve akşam yemekleri de dahildir.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız ve gireceğiniz kişisel bilgileriniz asla paylaşılmayacaktır.