Büfe Açmak İstiyorum, Büfe Açma Maliyeti Ne Kadardır?

Büfe açmak istiyorum, büfe açma maliyeti, büfe açma şartları, büfe açmak isteyenlere rehber, büfe açmak için gereken belgeler, büfe açmak istiyorum hangi belgeler gerekir hakkında tüm bilgileri içeren rehber makalemize hoş geldiniz. Büfeler, ciddi kar marjları ile çeşitli ürünlerin bir arada bulundurulduğu, bazı alanlarda da alkol ve sigara satışı da yapan ayak üstü marketler olarak da anılabilir. Yapı itibariyle gayet küçük alanlardan oluştuğu için, genellikle ayaküstü yapılan alışverişlerde tercih edilebilecek ürün grupları sergilenmelidir. Örnek vermek gerekirse; çikolata, sigara, sakız, şeker, soğuk içecekler, hızlı yiyecekler, sandviçler ve tost gibi ürünler büfelerin genel olarak tercih ettikleri ürün gruplarıdır. Kimi ürünlerde kar marjı %25 oranında takılı kalsa da, çoğu üründe de kar marjı %100’lere kadar ulaşmaktadır. Bu sebeple büfe açmak, karlı iş fikirleri arasında gösterilmektedir. Peki büfe açmak için neler gerekir? Büfe açma maliyeti nedir?

Büfe Açmak İstiyorum, Nereden Başlamalıyım?

Her işte olduğu gibi, büfe açabilmek için de belirli püf noktaları ve işe başlamadan önce öğrenmeniz gereken bazı bilgiler vardır. Yazımızın bu bölümünde bunlara değineceğiz. Öncelikle büfe açmak istediğiniz yeri belirlemeli ve bu alandaki iş potansiyelini detaylı olarak araştırmalısınız. Yaya trafiğinin az olduğu yerlerde büfe işletmek oldukça zor bir durumdur. Eğer büfe açacağınız yer daha çok araç trafiği kaldıran bir alanda ise buralarda büfe işletmek zor bir hal alabilir. Keza bireyler araçlarından inip ayaküstü alışveriş mantığını çok fazla benimseyememiştir. Yer fizibilitesi yaptıktan sonra dükkanımızın seçimi de en önemli etkilerden birisi. Metrekaresinin küçük olması, küçük bir dükkan olması bu aşamada çok önemli değildir. Büfeler genelde küçük mekanlar olduğu için, burada dikkat etmeniz gereken tek nokta dükkanın dikkat çekici ve göz önünde bir yer olmasıdır.

Dükkanınızın dikkat çekici olması, firmalardan alacağınız meşrubat dolaplarını sergileyecek alanların kullanışlı olması en önemli etkilerdendir. Büfe açmak istiyorum diyen kişiler öncelikle bunlara dikkat etmelidir ki, keza devamındaki evrak işleri son derece kolay işlemlerdir. Amacımız daha kaliteli ve bol kazanç sağlayabilmeniz için dükkan seçimini doğru yapıyor olmanızdır. Eğer buraya kadar her şey tamamsa şimdi de gelelim büfe açmak için gerekli belgeler ve büfe açmak istiyorum diyenlerin yapması gereken yerlere.

Büfe Açmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

büfe açmak istiyorum

Büfe açmak sanıldığı kadar zor ve zahmetli bir iş değildir. Yeterli sermayeniz varsa kısa işlemlerin ardından büfe açabilir ve hemen işinizin başına geçebilirsiniz. Yazımızın bu bölümünde büfe açmak için gerekli belgelere, devamında ise büfe açma maliyeti hakkında bilgilere yer vereceğiz. Büfe açarken de, diğer işlerde olduğu gibi bir takım belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Temel belgeler nüfus cüzdanı, vesikalık fotoğraf tarzı belgelerdir. Bunların dışında büfe açmak için istenilen, ruhsat alabilmek için gerekli belgeler de vardır. Ancak bu durum gözünüzü korkutmasın çünkü bu belgelere ulaşmak son derece kolay ve hızlı bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Esnaf ve Sanatkarlar odasından alınacak oda kayıt belgesi.
 • İkametgah belgesi, Nüfus cüzdanı fotokopisi ve belirlenen adette fotoğraf. (Edevlet)
 • Kiralanan dükkanın kira sözleşmesi ve tapu fotokopisi.
 • Kiralanan dükkanın yapı kullanım (iskan) belgesinin bir örneği.
 • Vergi levhası ve mali evraklar.
 • Sabıka kaydınız ve gerekli diğer evraklar.
 • Numarataj belgesi (ruhsat için gereklidir)
 • Kiralanan dükkanın elektrik ve su aboneliği.

gibi belgeler ile kısa süre içerisinde belediyelere başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca dükkanı açmadan önce belediyeleri ve belediyelerin ruhsat servislerini ziyaret edebilir, zabıtalara giderek talep edilen evraklar hakkında bir bilgilendirme metni alabilirsiniz. Bu sayede işlemlerinizi çok daha hızlı şekilde halledebilirsiniz.

Önemli Uyarı: Bu belgeler resmi bilgiler değildir. İş yeri açmak için belediyeler tarafından talep edilen bu belgeler, belediyelere göre değişiklik gösterebileceğinden en doğru bilgi bağlı bulunduğunuz belediye tarafından sağlanır. 

Büfe Açma Maliyeti Ne Kadardır?

büfe açmak istiyorum

Büfe açma maliyeti, işlem hacminize ve dükkanın büyüklüğüne göre çeşitli değişikliklere uğrayabilecek bir maliyet hacmine sahiptir. Ancak genel olarak baktığımızda büfeler küçük işletmeler olduğu için düşük maliyetler ile bu işletmeyi kurmak mümkün. Ayrıca büfe içindeki raflar, ürün stantları ve içecek meşrubat dolapları firmalar tarafından sağlanacağı için bunlara ekstra bir sermaye ayırmanıza gerek olmadığını söyleyebiliriz. Eğer kendi isteğinize göre dükkan dekorasyonu veya farklı işlemler yaptırmak istiyorsanız bunun maliyet hesaplaması ise siz tarafından yapılmalıdır.

Eğer normal başlangıç seviyesinde bir büfe açmak istiyorsanız içindeki ürünler de dahil olmak üzere 25 – 30 Bin TL arasında bir yatırım sermayesi ile işinizin başına geçebilirsiniz. Büfeler nakit para bakımından hızlı iş döndüren yerler olduğu için, nakit yapmış olduğunuz yatırım sermayenizin kısa süre içinde kendi amorti edebileceğini söyleyebiliriz. Ancak büfelerin tek kötü yanı, çok fazla vakit ayırmanız gerektiğidir. Eğer turistik bir yerde veya hareketin çok olduğu yerde büfe işletmek istiyorsanız sabaha kadar bile açık kalmanız gerekebilir. Çünkü bazı yerlerde, gece yapılan cirolar gündüz yapılan cirodan daha yüksek olmaktadır.

Büfe Açmak için Gerekli Malzemeler Nelerdir?

büfe açmak istiyorum

Büfe açma maliyeti hakkında bilgi verdikten sonra sıra geldi büfe açmak için gereken malzemelere. Elbette büfe açmak istiyorum diyorsanız belirli başlı malzemelere ihtiyaç duyacağınızı bilmekte fayda var. Bu malzemelerin bir kısmı firmalar tarafından karşılansa da, yine kalan bir kısmı da kendi cebinizden çıkacaktır. Altta vereceğimiz listede yanlarına parantez açarak firma tarafından karşılanan malzemeleri de belirteceğiz. Yanında firma tarafından yazan malzemeler için ekstra sermaye ayırmanıza gerek yok. Bu malzemeler;

 • Tabela (Bazı bölgelerde firma tarafından karşılanır.)
 • Banko ve para kasası alanı
 • Sigara rafı (Firma tarafından karşılanır.)
 • Ürün rafları ve sergi stantları
 • Gazete rafı (Firma tarafından karşılanır.)
 • Sütlük
 • Meşrubat dolabı (Firma tarafından karşılanır.)
 • Gıda satışı yapılacaksa su ısıtıcılar, tost makineleri gibi ürünler
 • Yazarkasa pos cihazı (Zorunlu)
 • Çerez standı (Firma tarafından karşılanır.)
 • Cips standı (Firma tarafından karşılanır.)
 • Dükkan ısıtma soğutma klima

gibi malzemeler büfe açarken gerek duyulan malzemelerin başında gelebilir. Elbette sizin yapacağınız büfe konseptinde ve dekorasyonunda değişiklikler olabileceği için farklı ek malzemelere de ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu sebeple bunları demirbaş olarak kabul edip maliyeti bunun üzerinden hesaplamanızı tavsiye ederiz.

Büfe Açmak Karlı Bir İş Midir?

Büfe açmak elbette karlı işler arasında gösterilmektedir. Yaya trafiğinin yoğun olduğu konumları seçerseniz cironuz da aynı oranda yüksek olacağı için ortalama %35 kar marjı ile ürün satışı yapabilirsiniz. Bu marj kimi üründe 25 iken bazı ürünlerde %100’e kadar çıkmaktadır. Aynı zamanda büfe açmak istiyorum diyenlerin geneli düşük sermayeler ile büfe açtığı için, kısa sürede kendini amorti eden bir iş olarak gösterilir ve bu sebeple de karlı bir iş olduğu ortaya çıkabilir. Eğer büfe açmak istiyorum diyorsanız doğru lokasyon seçimi yaparak düzenli bir gelir sahibi olabilirsiniz.

Büfe Açmak İstiyorum Diyenlere İpuçları

Büfeyi açtıktan sonra burayı geliştirmek ve değiştirmek, iş hacmini genişletmek tamamen sizlerin girişimcilik ruhuna bağlıdır. Eğer çevrenizdeki işe etki eden durumları iyi analiz eder ve buna göre çeşitli ürünlerin satışına başlarsanız işin daha da karlı hale dönüşeceğini görebilirsiniz. Büfe açmak istiyorum diyenlere daha çok kazanç elde edebilmeleri için bazı ipuçlarını listeliyoruz.

 • Çevre güzel analiz edilmeli ve ürün grubu şekillendirilmeli. Örneğin resmi kurumların çevresinde iseniz mutlaka fotokopi veya faks makinesi de koymalısınız. Okul çevresinde bir büfe sahibi iseniz öğrencilere hitap etmeli ve tost satmalısınız. Kendinizi bu şekilde genişletmeniz, işinizin de genişlemesine yardımcı olacaktır.
 • Ürünlerinizi eksik bulundurmayın. Eğer müşteriler yok cevabı alırsa ve bu tekrarlayan bir hal alırsa kesinlikle işletmeden soğur ve tekrar gelmemeye başlarlar. Kendinizi bu iş için hazır hissetmeden girişmemenizi tavsiye ediyoruz.
 • Kar marjı düşük olan ama hızlı satılan ürünleri ön plana çıkarmaktan çekinmeyin. Gazete, sigara gibi ürünlerden kuruşlar kazanıyor olabilirsiniz ancak kuracağınız diyalog sayesinde müşterilerin bu ürünlerin yanında ekstra olarak daha karlı ürünler almasına neden olur ve kazancınızı arttırabilir.
 • Genel olarak bakıldığında tek kişinin rahatlıkla idare edebileceği işletmeler arasında yer alır. Ancak çalışma saatleri olarak çok esnek olduğu için tek kişiyi de oldukça zorlar. Bu sebeple mutlaka yardımcı bulmalısınız.
 • Gece yaptığınız cirolar, gündüz yapacağınız cirolardan çok daha fazla olabilir. Bu durumun analizini iyi yapın ve kesinlikle gece açık olma konusuna ağırlık verin.

Büfe açmak istiyorum diyenlerin en iyi şekilde ilerleyebilmesi için bazı ipuçlarını da listelemiş olduk. Bu sayede düşük yatırım bedelleri ile güzel kazançlar elde edebilir ve kendi işinizin sahibi olabilirsiniz. Büfe açmak konusundaki aklınıza takılan tüm soruları altta yer alan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Trüf Mantarı Yetiştirmek başlıklı makalemizde Trüf Mantarı, Trüf Mantarı Çiftliği ve Trüf Mantarı Üretimi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Gönder

E-posta hesabınız ve gireceğiniz kişisel bilgileriniz asla paylaşılmayacaktır.