Adidas Bayilik Şartları

1 191

Adidas Bayilik Şartları ve Adidas bayilik veriyor mu? Adidas Franchise Bedeli 2019 bilgileri. Adidas, gerek dünyada, gerekse de Türkiye de en çok tercih edilen spor ekipmanları mağazalarından birisidir. Kaliteli ürün yelpazesi ve birbirinden ikon ürünleri ile herkesin trend olarak kabul ettiği ürünleri bünyesinde barındırmaktadır. AVM’lerde, işlek caddelerde mutlaka görebileceğiniz Adidas markası, özellikle gençler ve sporcular tarafından sıkça tercih edilen markaların başında geliyor. Bazı spor kulüpleri ve spor branşındaki şirketlere sponsorluğu da bulunan Adidas, yatırımcıların da oldukça ilgisini çekiyor. Peki Adidas bayilik veriyor mu? Adidas bayilik şartları nelerdir?

Adidas Bayilik Veriyor Mu?

Adidas bayilik sistemine uzun zaman önce geçen ve isim hakkı yoluyla her yıl bilançosunda oldukça yüksek rakamlar elde eden bir firmadır. Bayilik verilmesinde belli başlı kriterleri olmasına karşılık bayilik sistemine karşı olumsuz bir duruş izlediği söylenemez. Şartların sağlandığından emin olduktan sonra firma bayilik için onay verir. Bayi olmak için ilk olarak başvuru yapılması ve Adidas ile birebir iletişime geçilmesi gerekir. Uluslararası alanda çalışan ve marka değeri olarak da oldukça iyi konumda olan firma bu kavramları riske atmayacak şekilde tüm bayiliklere onay verebilir.

Yalnız dikkat etmeniz gereken bir nokta var ki, Adidas köklü bir firma olduğundan öncelikle sektör tecrübesi ve daha bir çok bayilik şartlarını yerine getirmeli, firma ile çalışmak için aranan kriterlere de sahip olmalısınız. Eğer sizler de adidas bayiliği almak istiyorsanız önce altta belirteceğimiz bayilik şartlarını yerine getiriyor olmalısınız.

Adidas Bayilik Şartları

Tüm dünya üzerinde spor giyimin öncülerinden bir tanesi olarak anılan Adidas ürünleri ile bu alanda rakipleriyle kıyasıya bir mücadele veriyor. Ticaret ayağında bakıldığında ise bayilik vererek kullanıcıların ürünlere daha kolay ulaşmasını ve satışların teşvik edilmesini istiyor. Her güçlü firmanın yaptığı gibi Adidas da bayilik vermek için bir takım şartların yerine getirilmesini talep ediyor. Bir bayi ile anlaşmak anlaşmanın her iki tarafı içinde bazı riskleri ve getirileri göze alınmasını zorunlu kıldığından dolayı oldukça dikkatli davranan Adidas bu durumu diğer güçlü firmalar gibi bazı şartlara bağlıyor. Adidas bayilik şartları konusunda kesin bir şekilde davrandığından dolayı esneklik söz konusu olması ihtimaller arasında bile değerlendirilmiyor.

Adidas Franchise Şartları 2019

1924 yılında kurulan bir firma olarak eski ve köklü olduğunu kabul etmek gerekir. Özellikle ayakkabı ve sağlamlık konusunda hatırı sayılır bir üne sahip olan firma yaşanan birçok krize rağmen ayakta kalmayı başaracak kadar güçlü ve başarılı bir çizgide ilerlemiştir. Bayi olmak için ise güçlü bir firma ile karşı karşıya olduğunuzu bilerek hareket etmeniz gerekir. İlk olarak firmadan ürün talep etmek ve bayi olmak istediğinize dair bir iletişim kurmanız istenir. Bu aşamadan sonra sizden bir takım evrakların tamamlanması istenecektir. 

Evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanmasından sonra ortalama bir ay kadar süre sonunda mutlaka cevap almanız sağlanır. Görüşmeler sırasında istenen metrekare veya diğer özellikler hakkında da bilgi sahibi olmanız sağlanır. İlk onay evresinden sonra ise mağazanın açılacağı yerin detayları hakkında bilgi içeren bir rapor hazırlamanız istenir. Bu raporun değerlendirilmesi aşama olarak onaydan önceki son durumdur. Rapor değerlendirmesine de bakıldıktan sonra şartların yerine getirilmesi konusunda sorun olmadığına karar veren firma bayi olmanız için size yeşil ışık yakacaktır. Ürün temini ve açılış konusunda da aynı şekilde yönlendirmeler yapılması da işlemler sırasında yapılan bir başka adımdır.

Adidas İsim Hakkı Bedeli ve Adidas Franchise Bedeli

Güçlü firmalardan bayilik almanın en önemli durumlarından bir tanesi de isimlerini kullanmaktır. Bir anlamda Adidas bayiliği almak 1924 yılından beri elde edilen başarılar ve kazanılan tüm değerlerin kullanılmasına ortak olmak demektir. Bundan dolayı da bayilik almak veya isim hakkı kullanmak da bir maliyet kalemi olarak dikkat çeker. Marka değeri bazen bölgesel olarak değerlendirirken bazen şehre göre ile biçimlendirebilir. Bunun için değer konusunda net rakam söylenmesi zor olabilir. İsim hakkı yani franchise açısından her sene güncellenen rakamlar söz konusu olur. Bu konularda merkez bayilikler ile görüşme halinde olmak adımların daha hızlı atılmasına neden olacaktır. Ortalama olarak maliyetten bahsetmek gerekirse 70 veya 90 bin arasında bir bedeli gözden çıkarmak gerekir. İsim hakkından dolayı firma gerekli gördüğü her durumda bayinize karışma hakkına da sahip olacağından dolayı düzenli ve talep edilen şekilde çalışmanız işleri oldukça kolay kılacaktır.

Adidas Bayilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adidas bayilik şartları yerine getirdiğinizi düşünüyor ve bayilik başvurusu yapmak istiyorsanız, firma ile birebir görüşme sağlıyor olmalısınız. İnternet siteleri üzerinde veya online ortamlarda herhangi bir başvuru formu bulunmadığı gibi, Adidas tüm bayilik görüşmelerini birebir olarak yapmayı tercih eden bir markadır. Adidas bayiliği almak istiyorsanız öncelikle firma ile iletişim kurmalı ve bir randevu talep etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Ekomini Bayilik Şartları başlıklı makalemizde Ekomini, Ekomini Bayilik Şartları ve Market hakkında bilgiler verilmektedir.


1 yorum
  1. Yılmaz TAŞDEMİR diyor ki

    Bayılık almak istiyorum bilgi alabilirmyim mumkunse
    ismim Yılmaz TAŞDEMİR
    Tel:05424014404

Yorum Gönder

E-posta hesabınız ve gireceğiniz kişisel bilgileriniz asla paylaşılmayacaktır.